Diagnoza rtg - czyli nowoczesne gabinety stomatologiczne - Dla stomatologów

Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn

Predyspozycje do zostania dobrym stomatologiem


Zostanie stomatologiem nie jest łatwe i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z faktu wysokiej pozycji społecznej i społeczeństwa, którego jama ustna z roku na

Diagnoza rtg - czyli nowoczesne gabinety stomatologiczne - Dla stomatologów Rentgenodiagnostyka stomatologiczna cieszyn
rok jest poddawana kolejnym próbom. Niestety styl życia sprawia, że coraz więcej osób spożywa cukry, które mają tragiczny wpływ na uzębienie. Z drugiej strony, mimo bardzo wysokich zarobków, dentyści wyjeżdżają do pracy zagranicę. Mogą tam zarobić jeszcze więcej, a dobry stomatolog poszukiwany jest dosłownie w całej Europie. Kraje zachodnie dla polskich stomatologów tworzą świetne warunki pracy oraz płacy i dają jeszcze więcej możliwości rozwoju.

W tekście tym zastanowimy się nad kwestią bycia dobrym stomatologiem. Kogo możemy nazwać takim właśnie specjalistą i jakie trzeba spełnić ku temu przesłanki? W końcu – jakie są cechy rzetelnego dentysty? Odpowiedzi na to pytanie trzeba szukać zarówno w opiniach pacjentów, jak także w analizach specjalistów, w tym również lekarzy. Z punktu widzenia pacjenta, dobry stomatolog musi być cierpliwy, miły, dobrze wykonujący swoje obowiązki. Z punktu widzenia medycyny, powinien on ciągle poszerzać swoje umiejętności i robić wszystko co możliwe żeby doprowadzić do sytuacji ciągłe rozwoju i dawania wiedzy także innym członkom personelu medycznego.




Zapobieganie bólom zębów

W celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy:

dbać o higienę jamy ustnej:
przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor;
delikatnie szczotkować dziąsła i język;
przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną;
stosować płyn do higieny jamy ustnej;
ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier;
stosować dietę bogatą w wapń;
spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny;
regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty:
raz na 12-24 miesiące – osoby bez problemów z zębami i jamą ustną;
co 6 miesięcy – dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian);
przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w#Profilaktyka


Różnica między dentystą, a stomatologiem


Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.



© 2019 http://dla-stomatologow.informator.starachowice.pl/